Działamy na terenie całej Polski!

Wpływ promieniowania UV na pokrycia dachowe

Promieniowanie UV może mieć niekorzystny wpływ na różnego rodzaju elementy konstrukcji budynków, doprowadzając do ich stopniowego niszczenia. Ultrafiolet przyczynia się do degradacji szeregu materiałów wykorzystywanych do produkcji dachów. W wyniku tego możemy zaobserwować, że pokrycie staje się coraz bardziej kruche, jednocześnie tracąc swoje właściwości izolacyjne.

Ultrafiolet to jedno z trzech głównych rodzajów promieniowania wytwarzanego przez słońce, tuż obok promieniowania podczerwonego i światła widzialnego.

Czym jest promieniowanie UV? Objaśnienie pojęcia

Promieniowanie UV to zakres promieniowania elektromagnetycznego, cechujący się długością fali od 100 do 400 nm. Nie jesteśmy w stanie go zobaczyć, jednak może mieć ono szkodliwy wpływ na niektóre materiały budowlane.

Jaki jest wpływ promieniowania UV na pokrycia dachowe?

Promieniowanie ultrafioletowe wpływa na przyspieszenie starzenia się materiałów, co w rezultacie prowadzi do ich degradacji. Powoduje uszkodzenie wiązań chemicznych, tym samym mogąc doprowadzić do rozpadu ich struktury molekularnej, jak i powstania wolnych rodników. Przekłada się to na utlenianie oraz degradację materiału, nie tylko powodując jego żółknięcie, ale również matowienie i pękanie. W wyniku tego tworzywo wykazuje większą podatność na kruszenie, co jest wynikiem utraty jego pierwotnych właściwości.

Przez wpływ promieniowania UV na pokrycia dachowe dochodzi również do stopniowej utraty elastyczności wykorzystywanych materiałów, a pogorszeniu ulega ich wytrzymałość. Tworzywo może stać się kruche, zwiększając tym samym ryzyko pęknięcia.

Proces starzenia ma także niebagatelne znaczenie dla struktury wewnętrznej, która ulega zmianie, powodując, że tworzywo nie pełni już określonych funkcji.

Jaki wpływ ma promieniowanie UV na pokrycia dachowe? Od czego może zależeć?

Wpływ promieniowania UV na pokrycia dachowe możemy oceniać w zależności od położenia budynku. Wiąże się to z ze stopniem nasłonecznienia danego obszaru czy sfer zacienionych, powodowanych przez wysokie drzewa bądź obecność w sąsiedztwie innych nieruchomości. Ponadto musimy zwrócić szczególną uwagę na kąt nachylenia dachu, wyposażenie w panele słoneczne czy tworzywo, z którego pokrycie zostało wykonane.

Wraz z upływem lat i działaniem na dach promieni słonecznych może dojść do jego stopniowego odbarwiania. Jest to jeden z problemów, z którymi borykamy się najczęściej. Utrata koloru ma niezaprzeczalny wpływ na estetykę całego obiektu, ale również może być pierwszym sygnałem postępującej erozji struktury pokrycia.

Jak dbać o pokrycie dachowe? Praktyczne wskazówki

Aby dach zachował swój estetyczny wygląd przez bardzo długi czas, powinniśmy przyłożyć szczególną uwagę do jego odpowiedniej pielęgnacji. W związku z tym warto zdecydować się na okresowe mycie pokrycia, jego renowację czy malowanie. To bardzo ważne czynności, dzięki którym budynek będzie się atrakcyjnie prezentował, a wszelkie zabrudzenia zostaną usunięte i nie przyczynią się do niszczenia dachu.

Jednym z najlepszych pomysłów jest zlecenie mycia powierzchni dachu, by odzyskał on swój atrakcyjny wygląd. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń, mchu oraz porostów, a także tłustych plam. Specjaliści dysponują odpowiednim, wysokiej jakości sprzętem, pozwalającym na sprawne i efektywne wykonanie usługi.

Co więcej, możemy również zdecydować się na renowację dachu – szczególnie w przypadku, w którym zaobserwujemy, że wymaga usunięcia usterki. Fachowcy nie tylko naprawią powierzchnię pokrycia, ale również zabezpieczą ją przed korozją, a całość pokryją specjalną farbą chroniącą przed działaniem promieniowania UV.

Dobrą opcją będzie regularne malowanie dachu, dzięki czemu zadbamy o jego estetykę i przyczynimy się do przedłużenia żywotności. Tak ważne czynności wymagają podjęcia współpracy z zaufaną firmą, która zajmie się kompleksowym oczyszczeniem oraz zabezpieczeniem powierzchni.

Komu zlecić mycie, malowanie czy renowację dachu?

Decydując się na odświeżenie bądź naprawę pokrycia dachowego, warto zapoznać się z przedstawioną na naszej stronie internetowej ofertą. Świadczymy kompleksowe usługi na najwyższym poziomie, a przez lata prowadzenia działalności mogliśmy zrealizować szereg projektów, z których klienci byli w pełni usatysfakcjonowani. Działamy na terenie całego kraju, dzięki czemu mają Państwo szansę podjąć z nami współpracę niezależnie od miejsca, gdzie zlokalizowane są zakład czy firma.

Obsługujemy duże powierzchnie, dachy komunalne oraz przemysłowe, maksymalnie angażując się w zlecenie i wykonując je z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Dysponujemy odpowiednim sprzętem, umożliwiającym sprawne przeprowadzenie czynności. Co więcej, w zakres naszych usług wchodzą nie tylko renowacja czy czyszczenie pokryć dachowych, ale również ich malowanie.

Jesteśmy otwarci na pytania z Państwa strony, dlatego w razie ich wystąpienia zachęcamy do kontaktu. Udzielimy szczegółowych odpowiedzi i po zapoznaniu się z sytuacją będziemy mogli posłużyć profesjonalną poradą oraz zapewnić wsparcie na każdym etapie współpracy.

Powrót do bloga

Udostępnij:

Integro Dach System