Taniej naprawić dach czy go wymienić?
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych w każdym budynku. To właśnie on chroni domowników, ale również całą konstrukcję przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, takich jak grad, burza czy silny wiatr. W końcu jednak może ulec on uszkodzeniu. W takiej sytuacji najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to, czy dach wymieniać, czy może lepiej naprawić. Aby dało się udzielić jasnej odpowiedzi, warto przede wszystkim porównać cenę tych dwóch przedsięwzięć, co pozwoli ostatecznie stwierdzić, co bardziej się opłaca.
Wymiana dachu — cena
Dach to element konstrukcyjny, który jest narażony na wiele niebezpieczeństw. To właśnie on jest wystawiony na wszelkie możliwe zagrożenia. Czyhają na niego przede wszystkim negatywne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, grad, ale również wszelkie inne zagrożenia, takie jak grzy czy mikroorganizmy. Należy również pamiętać, że wraz z upływem lat dach po prostu się starzeje, a jego odporność znacznie się zmniejsza.
Jest to rzecz najzupełniej naturalna i musi sobie z niej zdawać sprawę każdy, kto mieszka, lub też dopiero zaczyna mieszkać we własnym domu. Najważniejsze jest jednak, aby o dach odpowiednio zadbać. Warto w tym celu pamiętać o okresowych przeglądach, które pozwolą wyłapać wszelkie nieszczelności oraz drobne uszkodzenia. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć, bowiem wymiana całego dachu nie jest tanią inwestycją. Jeżeli jednak dach zostanie odpowiednio zadbany, kwestię remontu będzie można odłożyć w czasie.
Wymiana poszycia dachu — cena
Aby móc się w ogóle zastanawiać, czy dach kwalifikuje się do remontu, czy do całkowitej wymiany, konieczna jest właściwa ocena jego stanu. Dzięki temu inwestor będzie mógł się dowiedzieć, ile pieniędzy będzie musiał zainwestować w dach. W takiej sytuacji zadanie to najlepiej jest powierzyć fachowcom. Należy jednak unikać ekip, które “znają się na wszystkim”. Warto poświęcić trochę czasu i znaleźć fachowca, który w jak najlepszy sposób będzie w stanie przebadać stan poszycia dachowego.
W przypadku remontu dachu sprawa jest z pewnością dużo prostsza, niż wymiana całości. Można naprawić dach pokryty papą, na którym pojawią się nieszczelności lub widoczne bąble. W takiej sytuacji wystarczy usunąć wadliwy kawałek papy i na jego miejsce położyć nowy. Również dach pokryty dachówką nie wydaje się zbyt skomplikowany do naprawy. Wystarczy usunąć uszkodzone dachówki i wymienić je na nowe. Możliwa jest również wymiana niektórych elementów więźby, ale tylko wtedy, gdy można dostać się do niej od strony poddasza.
Wymiana dachu — koszt
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy do wymiany jest całe poszycie dachowe. Drobne naprawy nie są bowiem aż tak dużym wydatkiem i z pewnością nie nadszarpną za mocno domowego budżetu. Jeżeli jednak ktoś decyduje się na wymianę całej powierzchni dachu, musi liczyć się z tym, że będzie to dosyć duża inwestycja. W przypadku dachów pokrytych dachówką, można wymienić jedynie część poszycia. Jeżeli jednak na dachu znajduje się blacha, konieczny jest całkowity demontaż. Podobnie jest w przypadku, gdy poddasze jest użytkowane, a trzeba dostać się do więźby dachowej.
Dużo trudniej robi się wtedy, gdy dach pokryty jest blachodachówką lub gontem bitumicznym. W tym przypadku konieczna jest całościowa wymiana dachu. Nie ma bowiem możliwości wymiany jedynie części tych materiałów. Zdarzają się również budynki pokryte z azbestem. W tej sytuacji użytkownik lokalu jest zobowiązany, aby się go pozbyć. Trzeba to jednak zlecić właściwej firmie posiadającej niezbędne uprawnienia.
Wymiana poszycia dachu — koszt
Niezwykle trudno jest udzielić jednej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje naprawa dachu. Koszt takiej inwestycji zależy od wielu czynników, między innymi od powierzchni i skali uszkodzeń. Jednak z pewnością naprawa okaże się dużo tańsza od wymiany całego poszycia. Z tego właśnie powodu warto w odpowiedni sposób dbać o stan dachu i dokonywać jego okresowych przeglądów. Należy również pamiętać, że do wymiany całego poszycia niezbędne są odpowiednie zgody administracyjne oraz inne formalności.