Działamy na terenie całej Polski!

Gdzie oddać zutylizować papę z dachu?

Wymiana całego pokrycia dachowego nie jest czymś, co wykonuje się zbyt często. To bowiem poważne przedsięwzięcie, które wymaga dokładnego zaplanowania każdego etapu prac. Takie materiały budowlane, jak dachówki czy blacha nie mogą trafić do obojętnie jakiego kontenera na śmieci.

Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku papy dachowej. Ze względu na swoje właściwości jej nieodpowiednie składowanie degradująco wpływa na środowisko. Warto więc zastanowić się, jak powinna wyglądać utylizacja tego materiału oraz gdzie oddać starą papę z dachu.

Gdzie oddać starą papę z dachu? Charakterystyka materiału

Przed odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób utylizować papę dachową, warto zastanowić się, czym jest ten materiał.

Papa to materiał budowlany, który jest wykorzystywany do izolacji pokryć dachowych, a także fundamentów i różnego rodzaju podziemnych konstrukcji. Powstaje w sposób warstwowy – poprzez nasączanie wkładki nośnej, zwykle w postaci włókna szklanego, poliestrowego lub tekturowego masą asfaltową bądź smołową.

Z pewnością największą korzyścią posiadania papy jest jej wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Materiał ten nie pozostaje jednak bez wpływu na środowisko, a wydzielane przez niego substancje mogą być niebezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego.

Papa dachowa to specjalny rodzaj śmieci budowlanych, które występują w katalogu pod numerem 17 03 80. Oznacza to więc, że nie można wyrzucać jej do pojemników komunalnych czy też utylizować na własną rękę.

Gdzie utylizować papę?

Papa dachowa, ze względu na swoje degradujące właściwości dla środowiska, nie może być wyrzucona do pierwszego lepszego pojemnika. Z tego też powodu nie należy utylizować jej razem z innymi odpadami budowlanymi w kontenerze.

Prawidłowe postępowanie w sytuacji zagospodarowania odpadów tego rodzaju polega na dostarczeniu papy dachowej do spalarni. Składowanie tego materiału budowlanego w inny sposób może wiązać się z dużymi karami finansowymi.

Oddając papę we właściwe miejsce, można mieć pewność, że zajmie się on jej utylizacją w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu czy też zdrowiu i życiu innych osób. Inny sposób stanowi również dostarczenie tego materiału do odpowiedniego zakładu recyklingu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest oddanie tego materiału do firmy zajmującej się produkcją konglomeratów bitumicznych. Takie przedsiębiorstwa oferują drugie życie materiałom budowlanym, które pozostają po wymianie pokrycia dachowego.

Gdzie można oddać papę z dachu?

Papa budowlana, która pozostaje po wymianie powierzchni dachowej na nową, powinna być składowana w specjalnie do tego przeznaczonym kontenerze. W tym wypadku warto powierzyć to zadanie firmie, która zajmuje się wywozem śmieci.

Takie przedsiębiorstwo zrealizuje transport papy w sposób całkowicie bezpieczny i zgodny z rygorystycznymi wymogami prawnymi. Sprawia to, że osoba, która decyduje się na wymianę pokrycia dachowego, nie musi martwić się o odpowiednie zabezpieczenie odpadów czy obciążenie karą finansową.

Na papę dachową przewidziany jest specjalny kontener, który można wynająć na czas odpowiadający okresowi remontu czy też wymiany pokrycia. Na rynku istnieją pojemniki o różnych pojemnościach, dzięki czemu można dostosować wybór do własnych potrzeb. Przedsiębiorstwa oferują najczęściej kontenery o pojemności od 2,5 do 10 m3. Po zapełnieniu pojemnika specjaliści odbierają go, a następnie przekazują firmie, która zajmuje się utylizacją papy dachowej.

Czasami jednak zdarza się, że ilość papy jest tak mała, że nie wymaga wynajmowania specjalnego kontenera. Co zrobić w takiej sytuacji? Z pewnością najlepszym wyjściem może okazać się oddanie zużytego materiału do gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK). Warto jednak wcześniej dokładnie zapoznać się z regulaminem takiego miejsca, ponieważ nie wszystkie z nich przyjmują papę dachową. Należy także zwrócić uwagę na limity ilościowe, które regulują ilość przejmowanych odpadów budowlanych w punkcie.

Gdzie oddać starą papę z dachu? Konsekwencje prawne

Składowanie papy dachowej na własną rękę wiąże się z dużymi karami finansowymi. Za trzymanie tego materiału budowlanego na posesji można spodziewać się mandatu wynoszącego 1500 złotych.

Zachowanie, które także jest narażone na konsekwencje finansowe, jest nielegalny wywóz papy dachowej. Za taki uczynek można spodziewać się grzywny wynoszącej do 5000 złotych. Z tego właśnie powodu warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się utylizacją papy. Pozwoli to na bezpieczne przeprowadzenie całego procesu oraz uniknięcie kary finansowej.

Gdzie oddać papę z dachu? Podsumowanie

Papa dachowa coraz częściej wymieniana jest na bardziej nowoczesne dachówki czy też blachę. Dlatego też decydując się na remont pokrycia, należy zadbać o to, aby zużyty materiał został przekazany profesjonalnej firmie zajmującej się jej recyklingiem. Jest to bowiem budulec niebezpieczny dla środowiska, tak więc nieodpowiednie składowanie może zakończyć się mandatem lub wysoką grzywną.

Powrót do bloga

Udostępnij:

Integro Dach System